آموزش و ترفند های بازی پینوکل

آموزش و ترفند های بازی پینوکل | آموزش پینوکل

آموزش بازی ورق پینوکل

بازی پینوکل که یک باز ی با ورق ترکیبی به شمار می آید. در این بازی برای بدست آوردن امتیاز باید در دومرحله ورق نشان دادن موفق عمل کنید. این بازی روش های مختلفی دارد. در این مقاله روش 4 نفره آن را آموزش می بینیم. این بازی از ورق سبک بازسازی بازی هایی همچون 1000، سوئکا و دل است. در ادامه این مقاله این بازی را به شما معرفی خواهیم کرد.

یک بازی مخصوص دور همی ها و جمع های خانوادگی

همیشه برای جمع های خانوادگی و دوستانه بازی های دورهمی از جایگاه ویژه ای را برای ما دارند. شما برای شروع این بازی به 4 نفر احتیاج دارید. این بازی یکی از محبوب ترین بازی های 4 نفره در میان جمع های خانوادگی است. البته باید گفت که همچنان دو بازی شلم و حکم از جایگاه خیلی بالایی برخوردار هستند.

موارد لازم

48 عدد کارت و 4 بازیکن به همراه کاغذ و قلم و نوشتن امتیازات.

رتبه کارت ها یا ارزش هر کارت

از بالا به پایین 10- شاه- کویین- سرباز

نحوه پخش کارت(دست بازی)

برای آغاز بازی به هر یک از بازیکنان 12 کارت می‌دهید.

هدف و برد در بازی پینوکل

هدف این بازی این است که زودتر از تیم مقابل به امتیاز 150 برسید. باید برای برد کارت ها را نشان داده که در هر دست پیروز شوید.

آموزش و ترفند های بازی پینوکل

شباهت پینوکل به بازی های دیگر

بازی با ورق پینوکل از نظر هدف در بازی در گروه بازی هایی قرار دارد که شما با پیروزی دور ها به مقصودتان در بازی یعنی 6مان برد می‌رسید. به این معنی که بازیکنان هرچقدر دور های بیشتر از این بازی را برنده شوند به پیروزی اصلی نزدیک تر می‌شوند. از این حیث بازی پینوکل شیبه بازی هاکی ناگ اوت، ویست و گروهبان یکم است. این سبک از بازی ها بسیار جذاب هستند. به ویژه اگر شما نخواهید روی آن ها شرط بندی کنید و فقط برای تفریح بازی کنید.

حکم کردن در بازی پینوکل

بازیکن سمت چپ که دست ها را به بازیکنان می دهد و اول از همه حکم می کند. کمترین مقدار برای حکم 20 است. البته بازیکنان به جای این روش می تواند از کلمه پاس هم استفاده کنند. روند این حکم خواندن طبق چرخش عقربه های ساعت ادامه دارد. هر بازیکن باید نسبت به بازیکن قبلیش حکم را بالاتر ببرد یا بگوید پاس.

یک بازیکن می تواند چند بار حکم کند. یک بازیکن زمانی که حاکم می شود و حکمش از دیگران بالاتر باشد و نبرد باید بگوید پاس. در واقع دو حالت را برای حکم کردن تعریف میکنیم

1. توان بالا بردن حکم را دارید

در این حالت شما مجددا حکم می کنید و نفر بعدی باید وضعیت خود را ببیند که کدام گزینه را انتخاب کند.

2. نمی توانید حکم را بالاتر ببرید.

در این حالت شما باید بگویید پاس. با این کار شما از حق خودتان برای حکم کردن می گذرید. در واقع اجازه می‌دهید نفر بعدی شما حکم کند. او هم همانطور که اشاره شد باید وضعیت دست خود را مقایسه کند و یکی از دو حالت را انتخاب کند.

پاس دادن کارت

یار تیم حاکم باید 3 کارت به یارش بدهد. حاکم کارت ها را می بیند و تصمیم می گیرد که کدام یک را به یارش بدهد. بازیکن تیم که حاکم نشده است اجازه تقسیم کارت به یارش را ندارد. این اتفاق از مزیت های حاکم بودن به شمار می آید.

نحوه شمارش ارزش کارت ها

بازیکنان امتیازات کارت های خودشان را می شمارند. برای این کار روش خاصی برای ارزش گذاری کارت ها وجود دارد. نحوه ی امتیاز ها و ارزش کارت ها به این گونه حساب می شود که:

ردیف حکم: تک – شاه – کوئین – سرباز که در مجموع 15امتیاز دارد.

9حکم: 1 امتیاز دارد.

ازدواج حکم: شاه و کویین 4 امتیاز دارند.

ازدواج غیر حکم: شاه و کوئین غیر حکم ولی هم خال 2 امتیاز دارد.

تک در هر خال: 10 امتیاز ( اگر 2 تا تک یا آس داشتید 100 امتیاز) دارد.

شاه در هر خال: 8 امتیاز (اگر 2 تا کارت شاه داشتید 80 امتیاز) دارد.

کویین در هر خال: 6 امتیاز (اگر 2 تا کارت کوئین داشتید 60 امتیاز) دارد.

سرباز در هر خال 4 امتیاز (اگر 2 تا کارت سرباز داشتید40 امتیاز) دارد.

پینوکل (کویین پیک و سرباز خشت) 4 امتیاز (اگر 2 ست داشتید 30 امتیاز) دارند.

آموزش و ترفند های بازی پینوکل

 مراحل بازی

حاکم باید کارت اول را بکشد. بازیکنان و به ترتیب و شکل عقربه های ساعت بازی خودشان را می کنند. در این صورت باید آنها کارت از خال ها بکشند. اگر بازیکنی خالی از کارت شروع کننده نداشته باشد باید از کارت حکم استفاده کند.

اگر او کارتی از خال شروع کننده و حکم نداشته باشد باید از کارت های دیگرش استفاده کند. همچنین بازیکن در صورت وجود کارت بالا باید آن را بزند حتی اگر در دست هم تیمیش باشد و از آن کشیده باشد.

برنده کیست؟

برنده دورهای بازی کسی است که کارت رنگیش در خال حکم را داشته باشد. اگر هیچ کارت خالی از خال حکم کشیده نشده باشد برنده این دور کسی است که کارت بالاترین رنک در خال را شروع کند.

هرکارت تک و شاه که در هر دور بازی یک دور برنده شوند 1 امتیاز می گیرند . تیمی که آخرین دور بتواند برنده شود یک امتیاز جایزه می گیرد.

امتیاز گیری بازی

امتیازات در هر مرحله به امتیاز های مراحل بازی اضافه می شود. به این معنیه بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند که یک تیم در نهایت برنده شود.

قوانین بازی

اگر دو کارت از یک خال کشیدید کارت در دور اول به عنوان کارت برنده است.

تیمی که حاکم نیست باید حداقل یک امتیاز در این مرحله بگیرد در غیر این صورت امتیاز رو کردن ورق در این دور را از دست می دهند.

اگر تیمی نتواند به اندازه حکمی که خوانده است امتیاز جمع آوری کند می گویند ست شده است. در این صورت امتیاز حکمی که کرده اند را از دست می دهند. این یعنی امتیاز منفی برای آن گروه درج می شود.

اگر دو تیم بیش از 150 امتیاز کسب کنند…

اگر هردوتیم در یک دست بازی بیشتر از 150 امتیاز بدست آورند تیم حاکم برنده شده است. حتی اگر تیمی که حاکم نباشد و در مجموع امتیاز بیشتری بدست آورده باشد.

اگر در جریان بازی و دست دادن کارت ها به یک بازیکن پنج کارت 9 یا بیشتر از آن داده شود هیچ گونه نشان دادنی وجود ندارد. بازیکن می تواند کارت هایش را جمع کند و دوباره دست بدهند. این کار در قبل باید قبل از حکم خواندن انجام شود.

نحوه بازی

در بازی وقتی که دور ها شروع می شود در هر دور بازیکنان یک کارت را در وسط می گذارند و برنده کسی است که کارتش بالاترین ارزش را داشته باشد. کارت های خال حکم از هر نوع کارتی که باشند بالا تر هستند. این مورد دقیقا مثل بازی حکم است که برگ حکم بر تمام کارت ها برتری دارد. برای مثال اگر خال گشنیز حکم باشد و کارت 9 گشنیز بالا از کارت آس دل بالا تر می شود.

در این بخش از بازی هریک از کارت ها تک، 10 و شاهی که در مراحل پیروز شده اند 1 امتیاز دارند. در ضمن تیمی که برنده شده در دور آخر 1 امتیاز می گیرد. در هر دور از باز حداقل 25 امتیاز می توانید  بدست آورید.

بازیکن حاکم

بازیکنی که حاکم شده است کارت اول را می کشد و هر بازیکن باید درصورت با یک کارت خال شروع کننده باشد. اگر بازیکنی  کارتی از هیچ نوع کارتی نداشت باید با خال حکم شروع کننده باشد. اگر او هیچ کارت دیگری هم نداشت می تواند از هر کارتی که دوست داشت شروع کند. بالاترین کارت این دور برنده است.

برنده دور باید مرحله بعدی را شروع کند. بازیکن کارت تک خالی که مختلف است را می کشد تا شانش پیروز شدنش را افزایش دهد. بازیکنان در صورت امکان یک کارت در رتبه بالاتر با مقایسه در کارت هایی که در وسط هستند بکشند. بازی به این روش ادامه دارد.

بعد از پایان دور…

بعد از پایان دور  بازیکن تمامی کارت های اعم از 10 و شاهی که در دور ها پیروز شده اند می شمارند . تیم 1 هجده تا از کارت های اشاره شده را دارد و تیم بعدی هم شش کارت دیگر.

این بازی یک بازی نسبتا ساده و بسیار جذاب است. شما می توانید از بازی با خانواده ی خود لذت زیادی را ببرید. در مورد سایر بازی های با کارت مانند پایگو و… مقالات مارا حتما مطالعه کنید.

اشتراک گذاری

سلام من سینا هستم 26 ساله و دارای کارشناسی تولید محتوا و دارای مدرک بین المللی زبان انگلیسی, ترکی و اسپانیایی. همچنین سابقه فعالیت در سایت های خبری و تحلیلی ایرانی و خارجی

بونوس ۴۰ درصد چهارشنبه