بازی چکرز

بازی چکرز آنلاین چگونه است؟ آموزش صفر تا صد ترفندها

یکی از بازی های دورهمی بسیار قدیمی که طرفداران بسیاری دارد و در گذشته به نام دام نیز شناخته می شده است، چکرز نام دارد.

چکرز در واقع ترکیبی از دو بازی بازی تخته نرد و بازی شطرنج می باشد اما به دلیل شبیه بودن تمامی مهره ها به یک دیگر، انجام این بازی کمی مشکل می باشد و نیازمند آموزش بسیار است. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با ایم بازی بسیار مطرح آشنا کنیم. پس اگر شما نیز طرفداران بازی های تخته ای هستید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

چکرز چیست؟

چکرز چیست؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که اصلا چکرز چیست و این بازی چه تاریخچه ای را با خود در پشت سرش دارد. چکرز در واقع همان طور که اشاره کردیم، ترکیبی از بازی تخته نرد و شطرنج می باشد. به این صورت که مهره های این بازی، مهره های تخته نرد باوده و صفح ای که بازی در آن انجام می شود، صفحه شطرح است. این بازی از دو دسته چکرز با صفحه 64 خانه ای و چکرز با صفحه 100 خانه ای وجود دارد. هر دو این موارد قوانینی شبیه به هم دارند با این تفاوت که نوع 100 خانه ای زمان طولانی تری را در بازی به خود اختصاص می دهد.

این بازی در گذشته با سنگ ها و یک صفحه بازی معمولی بیشتر در فرانسه انجام می شد. در ابتدا افراد صفحه ای را با چوب بر روی خاک می کشیدند و پس شروع به انجام بازی می کردند. با گذر زمان این بازی نام های بسیاری را برای خود گرفت. به عنوان مثال در حال حاضر به این بازی چکرز و در گذشته به آن دام و الکرک گفته می شد. نام بازی دام به این دلیل به این بازی ارائه داده شده است، زیرا شما باید برای افراد دامی را تایین کنید که با توجه به آن مهره های افراد را از دور بازی خارج کنید.

این بازی در حال حاضر به دو صورت فیزیکی و آنلاین وجود دارد که می توانید با توجه به سلیقه خود هر کدام از آن ها را که مد نظرتان می باشد را خریداری یا دانلود کرده و سپس به بازی با آن ها بپردازید. در ادامه بیشتر روی آموزش و نحوه انجام این بازی تکیه می کنیم.

آموزش بازی چکرز

اگر به دنبال آموزش بازی چکرز فارسی هستید، ما در این قسمت قصد داریم به شما این آموزش را ارائه دهیم تا افراد بسیاری بتوانند چکرز را به صورت اختصاصی انجام دهند. برای انجام بازی چکرز ابتدا باید رنگ های مهره ها از یک دیگر جدا شوند و سپس مهره ها در دو طرف صفحه بازی در رنگ های روشن صفحه قرار بگیرند. تفاوت این قسمت از بازی با شطرنج این است که در شطرنج بر روی تمامی صفحات مهره قرار می گرفت. مهره ها می توانند رو به جلو حرکت کنند اما به هیچ عنوان اجاره ندارند که وارد خانه های تیره رنگ شوند.

حال برای این که مهره حریف را از دور بازی اخراج کنیم، باید مهره زدن را آموزش ببینیم. مهره زدن در چکرز دقیقا شبیه به نوع مهره زدن سرباز در شطرنج می باشد و به صورت قطری انجام می شود. اما به دلیل این که در چکرز نمی توان بر روی خانه های تیره رنگ قرار گرفت، شما باید از روی مهره پریده، در خانه بعدی مهره قرار بگیرید و سپس مهره فرد مقابل را از دور بازی حذف کنید.

این کار آنقدر تکرار می شود تا سرانجان مهره ها به ردیف حریف می رسند. در این زمان فردی که مهره هایش زودتر به خانه حریف برسد در اصطلاح به او شاه گفته می شود و شاه برنده بازی است.

ترفند های بازی چکرز

ترفندهای بازی چکرز

بازی چکرز، که به اسم‌ های مختلفی همچون درافت و داما نیز شناخته می‌ شود، یکی از بازی‌ های استراتژیک است که دو نفر در آن با یکدیگر رقابت می‌ کنند. در این متن، به معرفی چند ترفند اساسی برای پیروزی در این بازی پرداخته می‌ شود:

 1. آغاز بازی قوی: تلاش کنید تا از ابتدای بازی سنگ‌ های خود را در مرکز صفحه جمع‌ آوری کنید. سنگ‌ های مرکزی دفاعی‌ تر هستند و به سختی حذف می‌ شوند.
 2. حفظ سنگ‌ ها: به جای حمله به سنگ‌ های حریف به صورت بی‌ رویه، تلاش کنید تا سنگ‌ های خود را حفظ کنید. هر چه بیشتر سنگ در اختیار داشته باشید، فرصت‌ های بیشتری برای حمله و دفاع خواهید داشت.
 3. فراموش نکنید به پشت سر خود نگاه کنید: حین تلاش برای حمله به حریف، از ترک سنگ‌ های خود بدون محافظت پرهیز کنید.
 4. تبدیل شدن به سنگ‌ های دوقلو: سنگ‌ هایی که به آخرین ردیف دشمن می‌ رسند به سنگ‌ های دوقلو تبدیل می‌ شوند که می‌ توانند به هر دو طرف حرکت کنند. تلاش کنید تا سریع‌ تر از حریف به این مرحله برسید.
 5. استفاده از تهدید های مضاعف: وقتی به حریف حمله می‌ کنید، تلاش کنید تا در یک حرکت بیش از یک سنگ حریف را بزنید.
 6. تمرکز بر روی استراتژی نه تاکتیک: در حالی که تاکتیک‌ ها در کوتاه مدت موثر هستند، استراتژی‌ های دراز مدت به شما کمک می‌ کنند تا بازی را به نفع خود تغییر دهید.

استراتژی های بازی چکرز

بازی چکرز با قوانین ساده‌ ای شروع می‌ شود، اما برای موفقیت در آن نیاز به استراتژی‌ های پیچیده دارید. در اینجا چند استراتژی پایه برای بهبود بازی شما در چکرز آورده شده‌ است:

 1. کنترل مرکز: مانند بسیاری از بازی‌ های استراتژیک دیگر، کنترل مرکز صفحه می‌ تواند مهم باشد. سنگ‌ هایی که در مرکز قرار دارند، اغلب قابل حمله نیستند و می‌ توانند به شما کمک کنند تا حملات بیشتری انجام دهید.
 2. پیش‌ برد آهسته و محکم: به جای حرکت سریع، با دقت به حرکات خود فکر کنید. اگر می‌ توانید حرکتی انجام دهید که حریف را مجبور به واکنش کند، آن را انجام دهید.
 3. دفاع از خطوط خود: سعی کنید سنگ‌ های خطوط جلویی خود را حفظ کنید، زیرا این سنگ‌ ها خط دفاعی اصلی شما هستند.
 4. کمین گذاشتن: سعی کنید سنگ‌ هایی را در مواضعی قرار دهید که اگر حریف به آن‌ ها حمله کند، به راحتی بتوانید به او پاسخ دهید و یک یا چند سنگ او را بزنید.
 5. برنامه‌ ریزی پیش‌ رو: به جای تمرکز بر یک حرکت، سعی کنید چند حرکت جلوتر فکر کنید. این به شما این امکان را می‌ دهد که حرکات حریف را پیش‌ بینی کنید و بهترین راه‌ حل را انتخاب کنید.

این بازی چه قوانینی دارد؟

این بازی دارای قوانین بسیار ساده ای می باشد که از ابتدا این مقاله بار ها به آن ها اشاره کردیم. اولین قانون این بازی، انجام آن به صورتی است که مهره ها تنها در خانه های رنگ روشن بمانند. یعنی هیج مهره ای اجازه ندارد در خانه های رنگ تیره قرار بگیرند و به صورت مورب نیز باید حرکت رو به جلو خود را داشته باشد.

قانون دوم نیز برای زدن مهره ها می باشد. به این صورت است که اگر فردی در رو به رو خود مشاهده کند که می تواند مهره های بسیاری را با یک حرکت بزند، باید این کار را انجام دهد. همان طور که ابتدا به این موضوع اشاره کردیم، این بازی بسیار شبیه به شطرنج می باشد که این قانون نیز از شطرنج به این بازی آماده است.

چگونه سنگ‌ ها روی تخته قرار می‌ گیرند؟

بازی چکرز، بازی‌ ای است که بر روی یک تخته ۸x۸ (مجموعا ۶۴ خانه) انجام می‌ شود، شبیه به تخته شطرنج، ولی ترتیب قرار گرفتن سنگ‌ ها و قوانین بازی کاملا متفاوت است. در ابتدای بازی، هر بازیکن ۱۲ سنگ دارد. این سنگ‌ ها بر روی خانه‌ های تیره رنگ تخته قرار می‌ گیرند.

 1. ردیف‌ های ابتدایی: سه ردیف اول با سنگ‌ های هر بازیکن پر می‌ شود. یعنی سنگ‌ های یک بازیکن در سه ردیف پایینی و سنگ‌ های دیگر بازیکن در سه ردیف بالایی تخته قرار می‌ گیرند.
 2. خانه‌ های تیره: فقط بر روی خانه‌ های تیره رنگ تخته می‌ توان سنگ قرار داد. بنابراین، سنگ‌ ها به شکل متقارن و هم‌ پوشانی در می‌ آیند و دو ردیف میانی تخته خالی می‌ ماند.
 3. جهت حرکت: در ابتدای بازی، سنگ‌ ها فقط به جلو حرکت می‌ کنند (به سمت ردیف‌ های حریف)، ولی وقتی به انتهای تخته رسیده و تبدیل به شاه شوند، می‌ توانند به هر دو جهت حرکت کنند.

سرباز در بازی چکرز چیست؟

در بازی چکرز، سرباز به قطعات ابتدایی و اساسی اشاره دارد که بازیکن‌ ها از آن‌ ها برای رقابت استفاده می‌ کنند. این قطعات در ابتدای بازی در سه ردیف ابتدایی تخته بازی برای هر بازیکن قرار می‌ گیرند.

سربازها در بازی چکرز فقط می‌ توانند به جلو و به خانه‌ های مجاور در جهت قطری حرکت کنند. زمانی که سرباز به سمت مخالف تخته بازی (خط مقابل بازیکن حریف) برسد، او به یک “پادشاه” تبدیل می‌شود و قابلیت حرکت به جلو و عقب را پیدا می‌ کند.

سربازها در چکرز اهمیت ویژه‌ ای دارند، زیرا حفظ و محافظت از آن‌ ها و همچنین استفاده درست از آن‌ ها می‌ تواند کلید پیروزی در بازی باشد.

آیا می‌ توان بیش از یک سنگ را در یک حرکت زد؟

بله، در بازی چکرز، موقعیت‌ هایی وجود دارد که بازیکن می‌ تواند بیش از یک سنگ حریف را در یک حرکت بزند، و این ویژگی یکی از جذابیت‌ های اصلی این بازی است.

وقتی یک سنگ (چه سرباز و چه شاه) قرار است سنگ حریف را بزند، اگر خانه‌ بلافاصله پشت سر آن سنگ خالی باشد، بازیکن می‌ تواند سنگ خود را از روی سنگ حریف بیاندازد و در آن خانه خالی قرار بگیرد. اگر پس از این حرکت، همچنان امکان زدن سنگ دیگری از حریف وجود داشته باشد، بازیکن موظف است ادامه دهد و حرکت خود را تا پایان ببرد.

این امکان به ویژه زمانی که یک سنگ به شاه ترقی پیدا کند، بیشتر به چشم می‌ آید. شاه می‌ تواند در هر راستا و جهتی سنگ‌ های حریف را بزند، به شرطی که بلافاصله پشت سنگ حریف خانه خالی وجود داشته باشد.

در چه حالاتی بازی به پایان می‌ رسد؟

بازی چکرز می‌ تواند به چندین دلیل به پایان برسد، که به این شرایط می‌ توان اشاره کرد:

 1. تمام شدن سنگ‌ ها: زمانی که یک بازیکن تمام سنگ‌ هایش را از دست بدهد و هیچ سنگی بر روی تخته باقی نمانده باشد، حریف او برنده می‌ شود.
 2. عدم توانایی در انجام حرکت: اگر یک بازیکن در نوبت خود نتواند هیچ حرکت معتبری انجام دهد (که می‌ تواند به دلیل محاصره شدن سنگ‌ ها باشد)، حریف وی برنده بازی است.
 3. تکرار موقعیت‌ ها: در برخی از نسخه‌ های بازی چکرز، اگر یک موقعیت خاص بار ها و بار ها در بازی تکرار شود (به دلیل تکرار حرکت‌ های مشابه توسط بازیکنان)، بازی به تساوی کشیده می‌ شود.
 4. توافق بر تساوی: بازیکنان می‌ توانند به توافق برسند که بازی را به صورت تساوی پایان دهند، مخصوصا زمانی که هیچ یک از آن‌ ها امیدی به پیروزی نداشته باشند.
 5. حرکت‌ های محدود بدون پیشرفت: در برخی قوانین، اگر تعداد معینی از حرکت‌ ها صورت گیرد که هیچ سنگی زده نشده و هیچ سربازی به شاه تبدیل نشده باشد، بازی می‌ تواند به تساوی ختم شود.

بازی چکرز ساخت کدام کشور است؟

اگر بخواهیم به این موضوع اشاره کنیم که این بازی دقیقا ساخت کدام کشور است و از چه سالی دقیقا شروع به کار کرد، باید بگوییم که بازی چکرز برای پنج هزار سال پیش می باشد! این بازی در بین النهرین ابداع شد و سپس به بسیاری از کشورها منتشر شد. در کشورهای اروپایی این بازی با طرفداران بسیاری رو به رو شد و در کشور انگلیس افراد خود نوع دیگری از این بازی را طراحی کردند که در زمان ناپلئون سربازان او علاقه بسیار زیادی به این موضوع داشتند که شب های خود را در می خانه ها با انجام این بازی بپردازند. در حال حاضر نیز این بازی را در ایران در بسیاری از قهوه خونه ها و کافه ها مشاهده می کنید.

آیا این بازی به صورت آنلاین هم وجود دارد؟

آیا این بازی به صورت آنلاین هم وجود دارد؟

نکته مثبت این موضوع بسیار مطرح، انجام این بازی محبوب به صورت آنلاین می باشد. بازی چرکز یکی از بهترین بازی های تخته ای می باشد که می توانیو آن را به صورت آنلاین از طریق اپلیکیشن ها و یا انواع سایت شرط بندی آن را انجام دهید. می توانید از عبارت هایی مانند چکرز آنلاین استفاده کنید و این بازی را به صورت آنلاین از تمامی سایت های معتبر انجام داده و از این بازی لذت ببرید. هم چنین می توانید از طریق انواع اپلیکیشن ها نیز این بازی را انجام بدهید.

بازی چکرز را چگونه دانلود کنیم؟

بازی چکرز را می توانید به راحتی دانلود کرده و آن را بر روی کامپیوتر و یا تلفن همراه خود انجام دهید. دانلود کردن این بازی بسیار راحت می باشد. کافیست تنها عبارت دانلود بازی چکرز را در گوگل جست و جو کرده و سپس مشاهده کنید که تعداد بسیاری سایت برای شما نمایان می شود که از این طریق می توانید این بازی را برای هر پلتفورمی که مد نظرتان است دانلود کنید. توصیه می شود اگر دارای تبلت با صفحه نمایش بزرگ هستید، این بازی را دانلود کنید و به صورت آنلاین یا دو نفره این بازی را انجام دهید و هیجان بسیار بالایی را تجربه کنید.

بازی چکرز بر روی سیستم عامل های مختلف

بازی چکرز یکی از بازی‌ های کلاسیک و بی‌ پایان است که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. با پیشرفت تکنولوژی، این بازی از روی تخته‌ های چوبی به دستگاه‌ های دیجیتال منتقل شده است. در اینجا به بررسی نسخه‌ های دیجیتالی این بازی بر روی سیستم‌ عامل‌ های مختلف می‌ پردازیم:

اندروید

برای کاربران اندروید، بازار Play Store پر از نسخه‌ های متنوعی از بازی چکرز است. از نسخه‌ های ساده و بدون تبلیغات گرفته تا نسخه‌ هایی با گرافیک برتر، ویژگی‌ های اضافی و قابلیت چالش با دوستان از طریق اینترنت.

آیفون (iOS)

فروشگاه App Store نیز کمبودی در ارائه بازی چکرز ندارد. بازی‌ هایی با طراحی‌ های متنوع و امکانات مختلف، از جمله بازی چند نفره، آموزش‌ ها و حتی رقابت‌ های آنلاین در فروشگاه در دسترس است.

ویندوز

ویندوز نیز با توجه به محبوبیت بازی چکرز، از آن در فروشگاه Microsoft Store پشتیبانی می‌ کند. همچنین، برخی از نسخه‌ های بازی مخصوص دسکتاپ ویندوز امکاناتی چون بازی چند نفره آفلاین، آموزش‌ ها و حتی تحلیل‌ های استراتژیک را ارائه می‌ دهند.

تعداد نفرات مورد نیاز برای این بازی چقدر است؟

هر بازی ای برای انجام دادن نیازمند تعداد نفرات خاصی می باشد تا بازی بتواند شروع گردد. این بازی تنها به صورت دو نفره انجام می شود. تقریبا بسیاری از بازی های تخته ای قدیمی به صورت دو نفری انجام می شد که چکرز نیز جزء این دسته از بازی ها می باشد. این بازی تعداد نفرات پایینی را برای شورع احتیاج دارد اما آنقدر دارای هیجان است که هر فردی را مجاب می کند تا این بازی محشر را انجام دهند.

تاریخچه بازی چکرز

اگر بخواهیم به تاریخچه این بازی اشاره ای داشته باشیم، باید بگوییم که در پنج هزار سال پیش خشتی گلی را پیدا کردند که بسیار شبیه به صفحه بازی چکرز بود. این خشک بعد ها نمادی شد تا افراد بتوانند دوباره این بازی را بازسازی کنند. در ابتدا در کشور فرانسه این بازی رونق گرفت و سپس به کشور انگلیس رسید.

نام این بازی آنقدر فراگیر شد که سربازها با به وجود آوردن جنگ در کشورها صفحات بازی چکرز را به غارت می بردند. پس از این موضوع در لهستان این بازی بسیار مشهور شد و مسابقات بسیاری در این کشور برای این بازی صورت گرفت.

نام قدیمی بازی چکرز چه بود؟

نام قدیمی بازی چکرز چه بود؟

بازی چکرز دارای انواع نام های بسیاری می باشد. این نام ها با گذر زمان و رسیدن این بازی به انواع کشور ها تغییر کرده است و جای خود را به نام های دیگر داده است. نام هایی مانند دام، دامه، الکرک، اُتللو و Draughts نمونه نام هایی هستند که برای این بازی قرار داده شده اند. البته در حال حاضر در تمامی جهان این بازی با نام چکرز شناخته می شود.

عکس بازی چکرز را در کجا مشاهده کنیم؟

بهترین روش قبل از این که بخواهید یک بازی را تهیه کنید، مشاهده کردن عکس آن بازی می باشد. برای این که بتوانید عکس های این بازی را با کیفیتی بسیار عالی مشاهده کنید و با آن بیشتر آشنا شوید، مراجعه به قسمت جست و جو تصاویر گوگل می باشد. از این طریق می توانید با جست و جو فارسی و یا لاتین نام این بازی تمامی عکس های آن را مشاهده کنید.

قیمت بازی چکرز چقدر است؟

قیمت بازی چکرز چقدر است؟

اگر در فروشگاه های آنلاین برای این اطلاع از قیمت این بازی به جست و جو بپردازید، می توانید مشاهده کنید معمولا این بازی قیمتی را به صورت آنلاین ندارد و شما باید به صورت حضوری برای اطلاع از قیمت این بازی مراجعه کنید. این بازی تقریبا بین 100 الی 150 هزار تومان در بازار قرار دارد.

بازی چکرز را چگونه خریداری کنیم؟

نحوه خرید این بازی بسیار راحت می باشد. شما می توانید به دو صورت حضوری و غیر حضوری این بازی را خریداری کنید. البته که در حال حاضر فروشگاه های اینترنتی کمی به فروش این بازی می پردازند اما بسیاری از مغازه هایی که بازی های فکری را در سطح شهر ارائه می دهند، بازی چکرز را برای خود دارند که می توانید از آن ها این بازی را خریداری کنید.

آیا ویدیو آموزشی این گیم وجود دارد؟

به راحتی می توانید از طزیق یوتیوب و یا آپارات ویدیوهای آموزشی مربوط به این بازی جذاب را مشاهده کنید و سپس با اطلاعات کامل اقدام به انجام این بازی کنید. این ویدیوها با کیفیتی بسیار عالی در دو سایت اشاره شده وجود دارند.

چه تفاوتی بین بازی چکرز و شطرنج وجود دارد؟

چه تفاوتی بین بازی چکرز و شطرنج وجود دارد؟

بازی‌ های چکرز و شطرنج، هر دو بازی‌ های استراتژیک دو نفره بر روی صفحه‌ ای مشابه هستند اما تفاوت‌ های عمده‌ ای دارند:

 • ۱. تعداد و نوع مهره‌ ها: در شطرنج هر بازیکن از ۱۶ مهره با توانایی‌ های متفاوتی برخوردار است در حالی که در چکرز تمام مهره‌ ها یکسان‌ اند و تنها تفاوتی که ممکن است پیش بیاید این است که بعضی از آن‌ ها تبدیل به مهره‌ ای با قابلیت‌ های بیشتر شوند.
 • ۲. صفحه‌ بازی: هر دو بازی روی صفحه‌ ای با ۶۴ خانه انجام می‌ شود، اما در چکرز تنها ۳۲ خانه‌ قرمز (یا سیاه) به کار می‌ رود.
 • ۳. حرکت مهره‌ ها: در شطرنج هر مهره به شکل متفاوتی حرکت می‌ کند – پیاده‌ ها مستقیم و فقط به جلو حرکت می‌ کنند، در حالی که وزیر می‌ تواند به هر سمتی برود. در چکرز همه مهره‌ ها فقط به جلو و در خانه‌ های قرمز (یا سیاه) حرکت می‌ کنند تا زمانی که به خط پایان برسند و تبدیل به ملکه شوند.
 • ۴. استراتژی: شطرنج یک بازی با عمق استراتژیک بسیار بیشتری نسبت به چکرز دارد و نیازمند برنامه‌ ریزی دقیق‌ تری است.
 • ۵. مدت بازی: بازی‌ های شطرنج معمولا طولانی‌ تر از بازی‌ های چکرز هستند به دلیل پیچیدگی‌ های بیشتر استراتژیک.

این تفاوت‌ها باعث می‌ شوند تا هر دو بازی تجربیات متفاوتی به بازیکنان ارائه دهند و هرکدام به سبک خاص خود جذابیت‌ های منحصر به فردی داشته باشند.

سوالات متداول

 1. فیلم آموزش بازی چکرز را از کجا مشاهده کنیم؟

  به راحتی می توانید از طریق سایت های یوتیوب این فیلم ها را مشاهده کنید.

 2. خرید چکرز چگونه ممکن است؟

  از طریق انواع سایت های معتبر اینترنتی و یا به صورت حضوری می توانید این بازی را تهیه کنید.

 3. از چه طریقی می توان قوانین کامل بازی چکرز را مطالعه کرد؟

  با کمک گرفتن از این مقاله و یا مشاهده به انواع سایت های معتبر این قوانین را مشاهده کنید.

 4. آیا چکرز چینی نیز وجود دارد؟

  چکرز به نوع چینی نیز وجود دارد که در کشور چین انجام می شود.

اشتراک گذاری

سلام من سولماز هستم و حدود 6 سال است در زمینه تولید محتوای سایت های کازینویی فعالیت می کنم و علاقه زیادی به تولید محتوای در این زمینه دارم. رشته تحصیلیم در دانشگاه گرافیک بود که هم کار گرافیک انجام می دهم هم در کنارش تولید محتوا میکنم . امیدوارم مطالبی که در زمینه کازینو میزارم به دردتون بخوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بونوس ۴۰ درصد چهارشنبه