کد md5 چه نقشی در بازی انفجار دارد؟ برسی رمزگشایی md5

به این مطلب امتیاز دهید

کد md5 رایج ترین و کاربردی ترین الگوریتم ساخت کد هش می باشد، اما کد هش چیست؟ کد هش یک کد ۳۲ رقمی منحصر به فرد است که امروزه برای اطمینان از انتقال صحیح و کامل فایل ها و جلوگیری از الوده شدن به ویروس یا دانلود شدن ناقص انها و هم چنین در خصوص استخراج ارز های دیجیتالی کاربرد گسترده ای دارد، در این مطلب به کد md5 و نرم افزار های لازم برای شکستن کد md5 و استفاده از این الگوریتم کد هش می پردازیم.

کد md5

نقش کد md5 در بازی انفجار چیست؟

ضرایب بازی انفجار با استفاده از این کد تولید می شوند. این ضرایب برای امنیت بیشتر در این بستر سازمان یافته اند.

کد md5 چیست؟

به طور خلاصه در خصوص کاربرد کد های هش صحبت کردیم، با توجه به این که امروزه بازار ارز های دیجیتالی داغ است و بسیاری از افراد از طریق استخراج ارز های دیجیتالی و شبکه ی بیت کوین به کسب درامد مشغول هستند داشتن اطلاعاتی در رابطه با کد های هش الزامی است، کد هش یک کد ۳۲ رقمی مخصوص برای هر فایل ذخیره شده بر روی سیستم عامل شما است که مانند اثر انگشت هر انسانی در کره ی زمین برای هر فایل منحصر به فرد و غیر تکراری می باشد.

الگوریتم md5

الگوریتم های کد هش

کد های هش در الگوریتم های مختلفی هم چون md4, md5, SHA و غیره ساخته می شوند، تا چند سال پیش استفاده از الگوریتم md4 برای ساخت کد های هش کاربرد بیش تری در جهان داشت اما طراحان با اضافه کردن قابلیت هایی هم چون ایمنی بالاتر و پشتیبان گیری بهتر نسخه ی به روز شده تری از این الگوریتم تحت عنوان کد md5 منتشر کردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و امروزه به رایج ترین الگوریتم موجود در جهان برای ساخت کد های هش تبدیل شده است.

اما چگونه می توان کد هش مورد نظر خودتان را به صورت یک کد md5 در اختیار بگیرید؟ برای این کار می توانید با توجه به سیستم عامل خود از وب سایت های مختلفی در اینترنت و هم چنین اپلیکیشن ها و برنامه های متنوعی استفاده کنید که برای این منظور طراحی شده اند؛ از جمله کاربردی ترین و مهم ترین انها می توانیم وب سایت MD5sum online یا winMD5sum یا MD5checher را به شما معرفی کنیم، بهتر است ابتدا به بخش توضیحات انها مراجعه نمایید و بفهمید که ایا از سیستم عامل شما پشتیبانی می کند یا می تواند بر روی ان به اجرا دربیاید یا نه.

فرایند تولید این کد به اسانی و با صرف زمان کوتاهی انجام می شود و شما می توانید با استفاده از این نرم افزار ها و وب سایت های معرفی شده کد هشی که در الگوریتم md5 ساخته شده است را به صورت یک کد md5 در اختیار داشته باشید، البته به این نکته توجه کنید که هر چه حجم فایل شما بزرگ تر باشد طبیعتا به زمان بیش تری برای تولید کد مورد نظر خود احتیاج دارید و باید کمی منتظر بمانید، به طور کلی دسترسی به این وب سایت ها و نرم افزار های مبدل کد md5 اسان است.

هک کد md5

هک کد md5

هک کردن یک کد md5 کار آسانی نیست و شما به عنوان یک هکر باید با روش های به روز شده و پیشرفته ی هک کد های هش آشنایی داشته باشید و بتوانید آن روش ها را برای هک کردن یک کد هش مثل کد md5 به کار بگیرید؛ امروزه هر کدام از پسورد های شما بر روی سیستم کامپیوتر و تلفن همراه به صورت یک کد هش ذخیره می شود تا از هک شدن آسان ان جلوگیری به عمل آید و میزان امنیت فایل های شخصی ذخیره شده بر روی سیستم عاملتان افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
قوانین دسته میان وزن ufc + لیست قهرمانان این دسته در سال 2022

رمزگشایی کد md5

رمز گشایی یا کرک کردن؟ بهتر است به جای استفاده از لغت رمز گشایی کد هش از اصطلاح کرک کردن ان کد هش استفاده کنیم چون این دو فرایند تفاوت های اساسی با یک دیگر دارند که نمی شود از انها چشم پوشی کرد به عنوان مثال فرایند رمز گشایی یک فرایند دو طرفه و برگشت پذیر به شمار می رود یعنی این که اگر شما متنی داشتید که به یک پسورد تبدیل شده است حالا با استفاده از همان پسورد می توانید به متن اول خود برگردید.

اما در خصوص کد های هش لازم است بدانید که این فرایند کاملا یک طرفه می باشد و اگر شما متن خودتان را به یک کد هش مثلا کد md5 تبدیل کرده باشید دیگر قادر نخواهید بود از ان کد md5 به متن اول خودتان برگردید؛ البته امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف این امکان برای شما ایجاد شده است که در واقع همان فرایند کرک کردن مد نظر ما می باشد.

اما فرایند کرک کردن چیست؟ اصطلاح کرک کردن به این معنی است که اگر شما به عنوان یک هکر توانستید رمز عبور و پسورد یک سیستم عامل را به صورت کد md5 در اختیار بگیرید حالا لازم است آن کد md5 را به شکل یک متن یا پسورد یا عدد معادل آن دراورید و استفاده کنید چون یک کد هش به تنهایی برای شما کاربردی ندارد و نمی توانید به آن سیستم عامل مد نظر خود وارد شوید و تنها یک کد ۳۲ رقمی است.

تبدیل کد md5

اما ممکن است این سوال برای شما پیش امده باشد که اگر فرایند هشینگ یک طرفه است و امکان برگشت آن وجود ندارد پس فرایند کرک کردن و تبدیل کد md5 چگونه انجام می شود؟ در واقع پاسخ این پرسش این است که با توجه به نیاز ما اپلیکیشن ها و وب سایت هایی در اینترنت طراحی شده اند که از روش مهندسی معکوس استفاده می کنند و قادر به اجرای مسیر بازگشت یک الگوریتم یک طرفه می باشند.

اپلیکیشن ام دی فایو

در پایگاه داده ی این اپلیکیشن های طراحی شده و وب سایت های اینترنتی اطلاعات وارد شده توسط کاربران مختلف ذخیره شده است، به این صورت که وقتی شما یک متن یا یک عدد یا یک رمز عبور وارد می کنید و کد md5 یا انواع دیگر کد هش دریافت می کنید این اطلاعات در پایگاه داده ی آنها ذخیره می شود و اگر کاربر بعدی یک کد هش در اختیار سایت قرار دهد، این سایت به پایگاه داده ی خود مراجعه می کند و معادل ان کد هش را به شما پس می دهد.

بیشتر بخوانید
شرط بندی منچستر سیتی در لیگ جزیره انگلیس با بونوس 200 درصد

پیش از استفاده از این اپ ها و وب سایت ها دقت کنید که از کدام نوع کد هش پشتیبانی می کنند، ممکن است آن برنامه یا وب سایت نتواند در زمینه ی تبدیل کد md5 به شما کمک کند؛ مثلا می توانید از وب سایت اینترنتی hashkiller استفاده کنید که یک سایت معتبر در این زمینه است و کاربران زیادی دارد یا برنامه ی hashcat را بر روی سیستم عامل خود به اجرا درآورید.

خواندن کد md5 چگونه است

منظور از خواندن کد md5 این است که شما بتوانید ان کد هش ۳۲ رقمی که در اختیار دارید به صورت یک عدد، یک رمز عبور یا یک متن درآوردید و بتوانید از ان استفاده کنید، همان طور که در تیتر قبلی گفتیم شما می توانید برای این موضوع از وب سایت های مختلف اینترنتی و برنامه های موجود در اپ استور با توجه به سیستم عامل خود استفاده کنید، در ابتدا این برنامه ها را نصب کرده و با اجرای آنها کد md5 خود را در اختیار انها قرار دهید.

اپلیکیشن های شناخته شده ای در زمینه ی تبدیل کد md5 وجود دارند که از جمله ی آنها می توان به برنامه های hashcat و findmyhash و ophcrack اشاره کرد، قبل از دانلود این اپ ها دقت کنید که ایا بر روی سیستم عامل شما قابل اجرا هستند یا نه، شما می توانید از وب سایت های موجود در اینترنت نیز استفاده کنید که مهم ترین آنها وب سایت های hashkiller و crackstation هستند.

کد md5 در اکسل

نرم افزار اکسل در دهه ی نود میلادی همراه با نرم افزار های ورد و آفیس توسط شرکت ماکروسافت به بازار جهانی عرضه شد و یکی از کاربردی ترین نرم افزار های شناخته شده ی موجود در جهان می باشد اما نرم افزار اکسل در خصوص کد md5 چه کمکی به ما می کند؟ در واقع نرم افزار اکسل این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است که برنامه ای برای تبدیل کد هش بنویسند و انواع مختلف کد هش را به هم دیگر تبدیل کنند مثلا بتوانند کد md5 را به کد SHA تبدیل کنند. md5 در ویکی پدیا نیز اطلاعاتی در این مورد آورده است.

سوالات متداول

برای تبدیل کد md5 از چه وب سایت هایی در اینترنت می توان استفاده کرد؟

برای تبدیل این کد می توانید از وب سایت های اینترنتی مختلفی متناسب با نوع سیستم عامل خود بهره بگیرید که دو مورد از مهم ترین این وب سایت های اینترنتی، crackstation و hashkiller می باشند.

هک کردن کد md5 چگونه انجام می شود؟

یک هکر با به کار بردن روش های جدید هک کردن مانند روش SQL injection می تواند پسورد و رمز عبور سیستم عامل شما را به دست اورد و سپس این کد md5 در اختیار گرفته را تبدیل به یک پسورد و متن یا عدد کند و به راحتی به سیستم عامل شما نفوذ می کند.

کد هش معمولا چند رقمی می باشد؟

کد هش یک کد ۳۲ رقمی است که در الگوریتم های مختلفی ساخته می شود.

رایج ترین الگوریتم ساخت کد هش چیست؟

الگوریتم md5

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *